“Çeltik fiyatlarında, önümüzü göremiyoruz”

“Çeltik fiyatlarında, önümüzü göremiyoruz”

29 Ekim 2018 13:44

“Çeltik fiyatlarında, önümüzü göremiyoruz”

“TMO buğday alımlarını dünya piyasası üzerinden yapacak”

Ziraat Odaları tarafından Marmara Bölge Toplantısı’nın yapıldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Darcan, şunları söyledi: “Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı. Oda başkanları, sorunlarını tek tek anlattı ve isteklerini iletti. Hububatta, gübre desteği 4 TL’den 8 TL’ye yükseldi. Bir de bakanımızın diğer müjdesi; önümüzdeki yıl TMO buğday alımlarını dünya piyasası üzerinden yapacak. Bu da önümüzdeki yıl buğday fiyatları bugünkü Avrupa fiyatlarıyla örtüşecek demektir. Bin 500 TL gibi bir fiyat konuşuluyor. Bu güzel bir gelişme. Ancak, girdilerimiz yükselmeye ne kadar devam edecek onu bilmiyoruz. Bakanlık şu anda gübre fiyatlarına çok bir şey yapamadıklarını söyledi. Yerli gübre üzerinde çalışıyorlar. İnşallah önümüzdeki yıl piyasaya sürerler. Bu da, olumlu bir gelişmedir.  Ekonominin durumu ortada. Bu yüzden de çok büyük destek veremiyorlar.”

“Bu yıl ekim zor geçecek”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alan bazlı desteklemeye geçileceğinin sinyalini aldık. Alan bazlı desteklemelerde; Türkiye 24 alana ayrılacak. Desteklemeler alanlara verilecek ve paylaşımı alan kendi yapacak. Bunun için de odalar, birlikler, Valilik, kaymakamlıklar çalışacak. Örneğin Hamzadere bölgesi. Edirne bölgesi bir alan kabul edildi. Oraya ayrılan destek bölgeye gelecek ve ürüne göre; bölge dağıtımını kendisi yapacak. Bence iyi gelişmelerdir. Hükümet buğday ekim alanlarının azaldığının farkında. Bu yüzden destek vermeye çalışıyorlar. Bu yıl ekim zor geçecek. Girdiler çok yüksek. Önümüzdeki yıl fiyatlar bu yılki kadar kötü olmayacak.”

“Çeltik fiyatları konusunda önümüzü göremiyoruz”

Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Çeltik fiyatları konusunda önümüzü göremiyoruz. Şu anda TMO’nun müdahale edip-etmemesini düşünüyoruz. TMO'nun açıklayacağı fiyat bugünü kurtarır mı? Elbette ki, kurtarmaz. Bu yüzden müdahale edin diyemedik. Şu an alım sıkıntısı var ama TMO’nun girmesi çok elzem değil. Fiyatı geri de çekebilir. Açıkçası çok iyi bir fiyat açıklayacaklarını düşünmüyorum. Bu yüzden çeltik konusunda bekleyip göreceğiz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

trakya+gazetesi ipsala trakyagazetesi trakya+haberleri ipsala+haber ipsala+haberleri ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)
Son Haberler
Yaşasın Cumhuriyet!

Yaşasın Cumhuriyet!

29 Ekim 2018 13:47

CHP’de Gürel Kale Sürprizi

CHP’de Gürel Kale Sürprizi

29 Ekim 2018 13:45

İpsala'da işyerlerini soyan hırsızlar yakalandı

İpsala'da işyerlerini soyan hırsızlar yakalandı

29 Ekim 2018 13:43

MHP seçim startını verdi

MHP seçim startını verdi

29 Ekim 2018 13:40

Yenikarpuzlu’da Atalay, Alban Aday Adayı Oldu.

Yenikarpuzlu’da Atalay, Alban Aday Adayı Oldu.

29 Ekim 2018 13:38

Çok Okunanlar