Anneler Unutulmadı…
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Hayatımızın en önemli varlıkları olan anneler, dün kutlanan Anneler Günü ile bir kez daha minnetle anıldı. Milyonlarca insan bu anlamlı günde annelerini mutlu ederek onlara unutulmaz bir gün yaşattı. Vefat eden annelerin evlatları da annelerine dualar ede

Trakya Gazetesi olarak, tüm annelerin gününü kutluyor, aileleri ve sevdikleriyle sağlık, mutluluk dolu yaşam diliyoruz.
ANNELER GÜNÜ 
Anneler için yapılan kutlamalar yüzyıllar öncesine, Sümerlere dek uzanıyor. İlk çağlardan bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha birçok isimle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkarak doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimiyle özdeşleşti.
1600'lü yıllarda İngilizler arasında 'Annelerin Pazarı' adı ile Lent döneminin dördüncü Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. Zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler, bu özel günde izinli sayılarak tüm günlerini evlerinde anneleriyle geçiriyorlardı. Annelerine 'anne keki' adlı bir pasta götürme adeti de yerleşmişti.
Tarihte ilk resmi 'Anneler Günü' fikrini ortaya atan kişi, Julia WardHowe. Barış savunucusu Howe, her yıl 2 Temmuz'un barış adına Anneler Günü olarak kutlanmasını önerdi. Birkaç yıl sonra ilk Anneler Günü toplantısını Boston'da düzenleyen Howe'un ardından Kentuckyli bir öğretmen olan Mary TowlesSasseen, 1887'de ilk Anneler Günü kutlamalarını başlattı. Sasseen'i, Indiana South Bend'den Frank Hering izledi ve 1904 yılında Anneler Günü'nün kutlanması için geniş bir kampanya başlattı.
ABD Başkanı Woodrow Wilson, 1913'te çeşitli girişimler sonucunda Anneler Günü'nü kabul etti ve bu özel gün dünyanın dört bir yanında mayıs ayının ikinci pazar gününde annelere ithaf edildi.

trakya+gazetesi ipsala trakyagazetesi trakya+haberleri ipsala+haber ipsala+haberleri ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar