CHP 100 Yılını Kutladı.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi Cumartesi günü  100 kuruluş yıldönümünü İpsala’da düzenlediği etkinliklerle kutladı.

Saat 11.00’de CHP İpsala İlçe Başkanı Mıstık Ak tarafından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

CHP İpsala İlçe Başkanı Mıstık Ak yaptığı 100 yıl konuşmasında partisinin dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı partiden biri olma şerefine de sahip olduğunu ifade etti.

AK, KONUŞMASINDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ.

İpsala İlçe Başkanı Mıstık Ak yaptığı konuşmasında “Bugün Cumhuriyetimizi kuran, Cumhuriyetimiz kadar köklü, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. Kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz.

                Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisinin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır.

                Büyük Atatürk, cumhuriyeti ilan etmeden önce 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisini kurmuştur.

                Partimiz, ebedi genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyetini biçimlendirmiştir.

                Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna şahitlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı partiden biri olma şerefine de sahiptir.

                Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.

                Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini  ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz.

                Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile hiçe sayıldığı dönemde her türlü mücadelenin adıdır.

                Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir.

                Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, Büyük Önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur.

                Cumhuriyet Halk Partisi, saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir.

                Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir.

                Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır.

                Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir.

                Halkın dini ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dini inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir.

                Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir.

                Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz.

                Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.

100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.”dedi.

Partililer daha sonra Atatürk parkında 100 yıl pastası keserek kuruluş yıldönümlerini kutladılar.

Kuruluş yıldönümü kutlama programına merkez, belde ve köylerden partililer katıldı.

 

trakya+gazetesi ipsala trakyagazetesi trakya+haberleri ipsala+haber ipsala+haberleri ipsala+gazeteleri CHP 100 Y?l?n? Kutlad?. CHP 100 Y?l?n? Kutlad?. CHP 100 Yılını Kutladı. CHP 100 Yılını Kutladı.
Yorumlar (0)