FİGÜRAN Değilsen,PİYON Olma.
Bu içerik 07 Temmuz 2017 15:40 tarihinde eklendi ve 21.807 kez okundu

 Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez….Ne güzel bir söz… Tam 24 yıl önce temmuz ayı Türkiye’mizde kan ve gözyaşı ile başlamıştı.

2 Temmuz günü Sivas'ta Madımak otelinde çıkarılan yangında 33 insan, yakılarak, hunharca katledildi. Sadece üç gün sonra, 5 Temmuz da Erzincan Başbağlar köyünde, yine 33 insan, akşam ezanını okuyan imam susturularak herkes camiye toplandı. Köylüler toplu olarak meydana çıkarıldı ve 5 insan yakılarak 28 insan kurşuna dizilerek katledildi. Sağ bırakılanların ifadelerine göre,  Alevi kardeşlerimizin köyleri hedef olarak gösteriliyordu. Sivas’ın intikamı alındı diye naralar atıyorlardı. Tabi ki bunların hiç biri doğru değildi. Ve aziz milletimiz bu oyunlara gelip te Alevi Sünni çatışması çıkarmaya çalışanlara fırsat vermedi. Olayların failleri de 24 yıl boyunca bulunamadı. Kimsenin gönlü soğumadı.

  Aslında 1993 yılı çok karanlık bir yıl… Uğur Mumcu'nun bir cinayete kurban et gitmesi ile başlayan olaylar, Adnan kahvecinin şüpheli kazası, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlisin uçağının düşmesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın şüpheli ölümü, 33 silahsız Mehmetçiğin Bingöl de şehit edilmesi, Sivas ta 33 yazarın katledilmesi, Başbağlar da 33 köylünün katledilmesi, Mardin milletvekilinin öldürülmesi, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ın şehit edilmesi, hemen ardından da JİTEM'in kurucularından Binbaşı Cem Ersever aynı kaderi paylaşması. İş adamı Jack Kamhi ve önemli bir albayın suikasttan kılpayı kurtulduğu da 93 yılının aydınlatılamayan olaylarına iliştirilmiş. 13 önemli olay 24 yıl sonra bile aydınlatılamadı.

Bütün bu yaşananlara bakınca toplumun her kesimine adeta dinamit döşeyerek milletimizi birbirine düşürme çabaları çok net anlaşılıyor. Alevi sünni- Türk Kürt çatışmaları hedeflenmiş.. Geçmişe bakınca başaramamışlar diyorum. Âmâ her yıl bu olayların yıl dönümlerinde bakıyorum ki milletimizi ayrıştırmayı sanki becermişler diye üzülüyorum. Neden mi; Birkaç gün önce Sivas Madımak olayları anıldı. Hala Sivas'taki katledilen 33 insanı önemsemeyen bir kitlenin olduğunu görüyorum. Tıpkı Başbağlar daki katliamı önemsemeyen bir kitlenin olduğunu gördüğüm gibi… Hâlbuki 93 yılının karanlık olaylarında yitirdiğimiz insanlarımız gibi, hepsi bu milletin çok önemli bir ferdiydi. Onların hepsi insandı. Onların hepsi can dı. Hepsinin sevenleri vardı ve hepsinin gönüllerin de bu memleketin daha iyi bir yere gelmesi vardı. Fikirleri, düşünceleri, bakış açıları muhakkak farklıydı. Sevdiği yemekler ya da sevmedikleri de farklıydı. Kısacası hepsi bir insandı… Hepsi birer değerdi.  

Yıl 2017…. Aslında çok fazla şey değişmeden  milletimizin üzerinde kurgulanan oyunlar yine devam ediyor.  15 Temmuzun yıldönümü geliyor…Sanki 15 temmuz da yine milletin üzerinde bir ayrıştırma gayreti var gibi…. 15 Temmuz bu milletin birliğinin, beraberliğinin güçlü bir mührüdür ..Eğer o gece fetö  ihanet şebekesi başarılı olsaydı emin olun ki ertesi gün  hepimizi aynı kötü son  bekliyordu. Türkiye’mizin Ortadoğu’nun karanlığına sürüklenmek istendiği bir günde, karanlığa gözlerimizi açacaktık. Eğer başarılı olsalardı ne başımızı sokacak bir evimiz, ne de yaşayacak bir şehrimiz kalacaktı. Karaborsacılığın alıp başını gittiği bir ülkede, belki de cebimizde ki paraların üzerinde fetönün resimleri olacaktı. Dünyanın sözde medeni ve adil ülkeleri bize de, ırak ve Suriye’de olduğu gibi adalet ve mutluluk vaat edecektiler.

Necip Türk Milletinin mensupları olarak, farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, birliğimize beraberliğimize daha çok sahip çıkmamız gerek. Bir birimizi ötekileştirmeden, Allah için bir birimize sarılmak gerek. Türkiye Cumhuriyetimizi daha güçlü bir devlet yapmaya mecburuz. Dünyanın mağdur ve mazlumlarının gözyaşını dindirmek için, dünyada adaletin daha çok tesis edilebilmesi için, dünyanın aziz milletimize ihtiyacı var.  

Türk milleti tarih boyunca hiçbir zaman figüran olmamıştır. Piyon asla olmamıştır. Her zaman tarih yazan bu aziz milletinin kahramanlarına, şehit ve gazilerine selam olsun. Sivas’ta ve Başbağlarda kaybettiğimiz insanlarımıza Allah rahmet eylesin.15 Temmuz Şehit ve gazilerinden, kahraman milletimizden Allah razı olsun.

Figüran+Pıyon
Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Din Görevlileri ve Cumhuriyet.

29 Ekim 2018 13:49 | Hit: 23.588

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Çanakkale’den Afrin’e…

19 Mart 2018 14:57 | Hit: 64.782

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

HEY ÇOCUK! İSTİKLÂL BİR CADDE ADI DEĞİLDİR!

12 Mart 2018 09:03 | Hit: 22.337

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Kadın İnsandır, Biz İnsanoğlu..

09 Mart 2018 09:30 | Hit: 22.420

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Çocuklarımız Benden İzinsiz Bana Dokunamazsın Diyebilsin!

21 Şubat 2018 09:09 | Hit: 22.265

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Çocuklarımıza Ne Kadar Harçlık Verelim?

12 Şubat 2018 16:30 | Hit: 22.219

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları